JAK BEZPIECZNIE UMYĆ AUTO?
Jedną z podstawowych czynności, które związane są z użytkowaniem samochodu jest dbanie o jego czystość. Nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników drogi.
Jak przygotować się do mycia samochodu i co będzie potrzebne?
W dzisiejszym artykule rozprawimy się z myciem ręcznym. Czy słyszałeś lub słyszałaś kiedyś o myciu na dwa wiadra? To najbezpieczniejsza forma pielęgnacji samochodu, która zapewni najlepszy rezultat i ochroni lakier przed powstawaniem rys.
W co warto się wyposażyć, aby przeprowadzić mycie detailingowe pod własnym garażem?
Przede wszystkim warto zadbać o dostęp do czystej, bieżącej wody i myjki ciśnieniowej. Zapytacie pewnie jaką myjkę ciśnieniową wybrać do użytku domowego? Marka i siła urządzenia są drugorzędne choć w okresie, gdy samochód brudzi się zdecydowanie mocniej lepiej poradzi sobie silniejszy strumień wody. Następnie powinniśmy przygotować dwa wiadra z separatorami. Te drugie są wyjątkowo ważne, ponieważ drobinki piasku oraz inne zanieczyszczenia powinny opadać na samo dno i być odizolowane od czystej wody.
Nie zapomnijcie o akcesoriach, które szalenie ułatwią Wam profesjonalne mycie samochodu i znacząco skrócą czas pracy. Must have to ręcznik do osuszania, kilka dobrych jakościowo mikrofibr oraz rękawica. W zależności od tego jaki zakres prac przed Tobą, warto pomyśleć również o pędzelku do felg czy szczotce do czyszczenia opon. Do czyszczenia tapicerki z tworzywa sztucznego czy deski rozdzielczej również zastosuj delikatny pędzelek detailingowy. Bardzo ważne, aby włosie było miękkie, a skuwka z miękkiego tworzywa. Dzięki temu żadna powierzchnia nie zostanie uszkodzona.
Zatem mając już dostęp do wody, myjkę oraz akcesoria upewnij się, że warunki atmosferyczne są odpowiednie do bezpiecznego mycia. Pracuj przy temperaturach dodatnich - najbardziej optymalne wartości to około 10*C-20*C. Unikaj miejsc nasłonecznionych i bardzo wietrznych dni. Lakier podczas mycia powinien cały czas być chłodny. Zwróć także uwagę na podłoże. Samochód powinien stać na betonie lub kostce. Unikaj miejsc, gdzie pod kołami będzie dużo piasku, bo podczas płukania felg wszystko wyląduje znów na samochodzie.
Jakie kosmetyki samochodowe wybrać do mycia samochodu?
Dwa absolutnie podstawowe preparaty to Snow Foam, czyli lekko zasadowa piana aktywna do wstępnego mycia oraz neutralny szampon samochodowy Bubble Car Shampoo. Zacznij od rozcieńczenia piany, najlepiej w proporcji 1:10. Pamiętaj, że każde urządzenie podaje inną ilość detergentu. Sugeruj się przede wszystkim konsystencją. Piana nie może być za gęsta. Powinna w czasie około minuty rozpuścić i zrzucić wierzchnią warstwę zanieczyszczeń w dół. Zaczynaj nakładanie od dolnych - najbardziej brudnych partii samochodu aż po dach. Po minucie spłucz zanieczyszczenia silnym strumieniem wody. Mycie wstępne ma za zadanie ograniczyć rysowanie lakieru podczas mycia właściwego. W kolejnym kroku wlej szampon do jednego z wiader, w drugim pozostaw czystą wodę. Kolejny tip dla Ciebie - jeśli masz możliwość to korzystaj z ciepłej wody. Efekt będzie lepszy, analogicznie jak w przypadku mycia naczyń. Za pomocą delikatnej rękawicy umyj całą karoserię zaczynając w tym etapie od dachu. Pamiętaj o jej płukaniu w drugim wiadrze z czystą wodą.
W okresach letnich sięgnij przed pianowaniem po produkt Insect Remover, aby usunąć wszystkie pozostałości po owadach. Jest to szalenie istotny proces, który zalecamy stosować po dłuższych trasach. Pozostawienie owadów lub soków drzewnych na karoserii przy wysokich temperaturach może skutkować trwałymi uszkodzeniami lakieru.
Jak skutecznie umyć felgi w samochodzie?
No właśnie, to pozornie łatwe zadanie powinno zostać wykonane z dużą dokładnością. Zwłaszcza, gdy wzór felg jest wymagający. Do bieżącego mycia użyj zasadowego produktu Tyre and Wheel Cleaner. To szalenie skuteczny produkt, który przygotowaliśmy w mocnym, ale bezpiecznym skoncentrowaniu. Jeśli jesteś fanem czystego samochodu, a każdy weekend to Twój czas na pielęgnację - możesz spokojnie rozcieńczyć ten produkt nawet 1:5!
Nałóż go bezpośrednio na felgę, wyszoruj dokładnie pędzelkiem i spłucz silnym strumieniem wody. Następnie zaaplikuj go na opony, wyszoruj szczotką i również spłucz. Przejdź do kolejnego koła i pilnuj, aby produkt nie wysychał na felgach.
Od czasu do czasu zalecamy użycie tzw. krwawiącej felgi, czyli preparatu Iron Less. Charakteryzuje go duża siła czyszczenia i moc usuwania opiłków metalicznych z felg oraz karoserii. Podczas pracy można zaobserwować efekt krwawienia w postaci bordowo-fioletowej piany. Aplikujemy go na suchą powierzchnię, pozostawiamy na około 2 min. I przechodzimy do mechanicznego szorowania pędzelkiem lub szczotką. Następnie spłukujemy silnym strumieniem wody. Sugerujemy sięganie po niego raz w miesiącu, do bieżącego mycia zdecydowanie polecamy Tyre and Wheel Cleaner.
Kiedy karoseria została umyta, a felgi wyglądają jak nowe - nasuwa się pytanie "Jak osuszyć samochód?"
Rozwiązań jest kilka. Najbardziej podstawowe to użycie solidnego ręcznika, który pochłonie całą wodę i pomoże osuszyć wóz. Istnieje także wspomagacz osuszania w postaci produktu Hydro Dry. Jest do skoncentrowany osuszasz, który rozbija taflę wody na karoserii i przyspiesza pracę. Występuje także jako produkt gotowy do użycia pod nazwą Hydro Dry Sprint. Znajduje zastosowanie podczas osuszania samochodu na myjni bezdotykowej, myjni ręcznej, studiu detailingowym czy po prostu pod własnym garażem.
Mamy nadzieję, że bezpieczne mycie auta będzie dla Ciebie przyjemnością i formą relaksu. Oczywiście po jego myciu przychodzi czas na odpowiednie zabezpieczenie lakieru, opon czy tworzyw sztucznych, ale o tym przeczytasz w naszych kolejnych artykułach.
Wszystkie opisane produkty i akcesoria znajdziesz na naszym sklepie. Zapraszamy Cię także do obserwowania naszych mediów społecznościowych, gdzie znajdziesz mnóstwo tipów detailingowwych i esencję naszej marki. Daj znać jak przebiegło mycie z Chemotion, zostaw nam komentarz i podeślij zdjęcie czystej furki!
Szerokiej drogi!
#CONNECTINGPETROLHEADS